Pomoc dzieciom i młodzieży

psychoterapeutaProblemy natury psychicznej mają nie tylko osoby dorosłe. Również wiele dzieci i młodzieży zmaga się z nimi. Rzecz w tym, że trudno często to sobie uświadomić, przyjąć to do siebie. A jednak! Te problemy są i należy je rozwiązywać. Bo każdy zaniedbamy, nierozwiązany na czas problem pogłębia się, czyniąc życie jeszcze trudniejszym, coraz bardziej zagmatwanym.

Gdzie zgłosić się z dzieckiem?

Odpowiedzialność za dziecko, także w okresie młodzieńczym spoczywa na rodzicach. To oni muszą, czy też powinni reagować, kiedy z ich dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Jak reakcja ta powinna wyglądać? Oczywiście należy zacząć od rozmowy. Często przynosi ona odepchnięcie rodziców, czy opiekunów i kończy się buntem. Ale nie wolno jej unikać. Nie można jej się bać. Bo tylko podczas szczerej rozmowy z dzieckiem jesteśmy w stanie w pełni pojąć, czy potrzebujemy pomocy specjalisty. A gdy przekonamy się, że tak właśnie jest, należy poszukać lekarza, który wskaże nam kierunek, którym należy podążać. I nie należy bać się lekarza. Ludzie często omijają psychiatrę, ponieważ boją się, że da dziecku leki i na tym się skończy. Owszem, da leki, jeśli dziecko będzie ich potrzebowało. Jeśli nie, nie przepisze ich. Ale podczas wizyty postawi diagnozę i wskaże osobę, która udzieli nam dalszej pomocy psychologicznej.

 

Kompleksowa opieka

Jeśli chcemy mieć pewność, że uzyskamy kompleksową pomoc, to szukając miejsca, gdzie udamy się do specjalisty, wybierajmy takie, jak poradnia zdrowia psychicznego, w której przyjmują nie tylko psychiatrzy warszawa, ale również psychologowie i psychoterapeuci dopełniający leczenie wskazane przez psychiatrę. A w jakich sytuacjach rzeczywiście należy szukać pomocy terapeutycznej? Lista zaburzeń występujących u dzieci i młodzieży jest bardzo długa. Rozpoczynają ją problemy z adaptacją, lęk przed pójściem do szkoły, czy złe relacje z rówieśnikami. A kończą sytuacje konfliktowe między rodzicami, czy opiekunami a dojrzewającymi nastolatkami. Właściwie na każdym etapie rozwoju psychologiapsycholog, czy psychoterapeuta potrafi pomóc dziecku, czy młodzieży. I pomaga również rodzicom i opiekunom. Bo problem zawsze dotyka całej rodziny. I dobry specjalista, gdy mówi, że potrzebna jest psychoterapia warszawa, zaprasza na nią nie tylko dzieci.

 

Szukanie przyczyny

Każde nasze zachowanie podyktowane jest pewnymi czynnikami. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Także zaburzenia, jeśli takie się pojawiają, mają swoje źródło. Nikt nie zachowuje się patologicznie tylko dlatego, że ma taką ochotę. I znalezienie tego źródła należy do zadań terapeuty. A gdy źródło zostaje znalezione, wówczas terapeuta podejmuje decyzję o odpowiedniej formie pomocy.

 

Dzieci i młodzież mają swoje problemy. Niekiedy przybierają one taką postać, że trudno jest samemu sobie poradzić. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, czy opiekunowie bacznie obserwowali osoby będące pod ich opieką. Warto pamiętać, że im wcześniej zostanie podjęta interwencja, tym szybciej uda się problem rozwiązać. I mniej wyrządzi on wokół szkody.