Tańsze i lepszy implanty dzięki Politechnice

białezębyPonad rok temu miał miejsce bardzo ważny dzień w dziedzinie polskiej stomatologii. W Gdańsku podpisana została umowa pomiędzy tamtejszą Politechniką a European Dental Implant Institue Vivadental. Umowa traktuje o współpracy polskiej uczelni ze wspomnianą firmą, w ramach badań naukowych nad implantologią stomatologiczną.

Statystyki są wręcz przerażające – około 1/5 pięciolatków w Polsce ma problemy z próchnicą. Jeżeli dożywamy 70 lat, to praktycznie nie posiadamy już żadnych zębów. W takich realiach implanty zębów są czymś, co z pewnością będzie coraz częściej stosowane przez ludzi w Polsce. Niestety, nie wszystkich stać na taki zabieg, który jest rzeczą nie tylko skomplikowaną, ale również bardzo kosztowną. To właśnie w tym celu, naukowcy postanowili połączyć swoje siły, dla dobra ludzkości.

zębyCo przewiduje wspomniana umowa? Zakłada ona wypracowanie nowych produktów, które będą cechować się wysoką trwałością, estetyką a przede wszystkim niskimi kosztami produkcji. Dzięki temu dostęp do nowoczesnych osiągnięć implantologiczny w Polsce ma być dużo bardziej powszechny. Główną barierą, która uniemożliwia ludziom skorzystanie z nowoczesnych technik leczenie ubytków uzębienia, jest właśnie granica finansowa. Główne założenia są takie, aby jak najbardziej upowszechnić wszczepianie implantów i docelowo sprowadzić je do poziomu, w którym będą dostępne w praktycznie każdym dobrym gabinecie specjalistycznym. Implanty Warszawa oferuje już od dawna, zresztą nie tylko ona. Jednakże ceny takich zabiegów nadal należą do jednych z najwyższych we współczesnej stomatologii. Znaleźć odpowiedniego ortodonta Warszawa również ułatwia, lecz nic to nie zmienia, póki główną rolę odgrywa cena. Wspomniana współpraca uczelni ze znaną firmą, powinna przynosić coraz lepsze zmiany w tej kwestii. Laboratorium Biomateriałów Politechniki Gdańskiej powstało w ramach projektu Centrum Zaawansowanych Technologii „Pomorze”. Wspomniany projekt jest wspierany przez Unię Europejską ze znanego nam dobrze Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Podczas podpisania umowy był obecny marszałek województwa, który przypomniał, że lokalna uczelnia była przez wiele lat wspierana finansowo przez województwo – fundusze były przeznaczane m.in. na rozbudowę Politechniki. Ponadto marszałek stwierdził, że jest bardzo zadowolony z takiego obrotu spraw, gdyż zawsze napawa dumą fakt, kiedy biznes coraz częściej korzysta z efektów prac naukowych.